- Home
- Carron Alpha 1700 Double Ended Bath
- Product Description
- Delivery & Returns
- Customer Reviews
The Carron Alpha 1700 double ended bath is a beautifully designed bath that will benefit any bathroom. We hold large stocks of all Carron baths for immediate delivery. The matching side and end panels are also available, as listed below, all using the same high quality 5mm acrylic finish or Carronite.
| Product Code | 23.4101 |
| Length | 1700mm |
| Width | 750mm |
| External Height | 540mm |
| Internal Height | 425mm |
| Capacity | 175 Litres |
| Warranty | 20 Years |
| Supplied With | – Fixing Legs – No Tap Holes |
| Available In | – Carron – Carronite/td> |
Product Number: 23.4101
Here at Serene Bathrooms, we understand that your bathroom is one of the most important rooms in your house and any product purchased from us will be packaged and delivered with the utmost care.
Service is always number 1 on our list of priorities and with this in mind we will always aim to deliver your order as soon as possible.
Carriage for Mainland UK (excluding Highlands, Islands and some remote parts of Wales*)
| Small items | £4.95 |
| Large items | £9.95 |
Any order over £500.00 will be delivered free of charge.
* Please call 01767 640999 to confirm your location as boundaries will sometimes change depending on which carrier is used
