- Home
- Orca Frameless Sliding Shower Enclosures
- Product Description
- Delivery & Returns
- Customer Reviews
The Orca frameless sliding shower door is in a league of it’s own with any of the available matching side panels to create an incredible shower enclosure. Manufactured using only the finest hardware components and 8mm toughened glass with a unique clear-seal coating, theses enclosures offer fantastic value for money.
- Simple Installation
- Extremely Tough
- Versatile Design
- Modern & Easy to Clean
Simple to install, there is a chrome wall profile that is adjustable both ends (for un-true walls) supplied as standard. The chrome wall profile also provides concealed fixing covers for a beautiful finish
Note: We cannot take responsibility for compatibility when fixing this item to trays not purchased from ourselves. These enclosures require a minimum of 65mm tray surround to allow for fixings so please check this before purchasing.
| Suitable For | Wetrooms & Shower Trays |
| Sizes Available | From 1000mm to 1700mm (Select Above) |
| Reversible? | Yes – Left to Right / Right to Left |
| Height | 1900mm |
| Glass Thickness | 8mm |
| Coating | EasyClean |
| Toughened | Yes |
| Adjustment | 20mm |
| Warranty | Lifetime |
| Supplied With | – Chrome Wall Profile- Screws & Fixings- Roller Bar
– All Seals |
Product Number: 9095M3-ENC
Here at Serene Bathrooms, we understand that your bathroom is one of the most important rooms in your house and any product purchased from us will be packaged and delivered with the utmost care.
Service is always number 1 on our list of priorities and with this in mind we will always aim to deliver your order as soon as possible.
Carriage for Mainland UK (excluding Highlands, Islands and some remote parts of Wales*)
| Small items | £4.95 |
| Large items | £9.95 |
Any order over £500.00 will be delivered free of charge.
* Please call 01767 640999 to confirm your location as boundaries will sometimes change depending on which carrier is used
