- Home
- Carron Quantum 1500 x 700-850 Showerbath
- Product Description
- Delivery & Returns
- Customer Reviews
The Carron Quantum 1500mm showerbath offers an amazing bathing and showering experience. The clever use of space maximises style with function and the 30 year guarantee means this bath will still be looking great in years to come.
This bath is available in both standard 5mm Carron & luxury Carronite materials, offering a left & right handed version of each model (please see additional product images for orientation guide).
- Excellent Space Saver
- Available in Carron & Carronite
- Left & Right Handed Versions Available
| Product Code | 49-0557 |
| Length | 1500mm |
| Width | 850mm |
| Height | 540mm |
| Internal Height | 420mm |
| Material | Carron or Carronite |
| Warranty | 20 / 30 Years |
| Supplied With | – Bath Only- Panels Available (Additional Cost)
– Showerscreen Available (Additional Cost) |
| Tap Holes | Undrilled |
Product Number: 49-0557
Here at Serene Bathrooms, we understand that your bathroom is one of the most important rooms in your house and any product purchased from us will be packaged and delivered with the utmost care.
Service is always number 1 on our list of priorities and with this in mind we will always aim to deliver your order as soon as possible.
Carriage for Mainland UK (excluding Highlands, Islands and some remote parts of Wales*)
| Small items | £4.95 |
| Large items | £9.95 |
Any order over £500.00 will be delivered free of charge.
* Please call 01767 640999 to confirm your location as boundaries will sometimes change depending on which carrier is used
