- Home
- Carron Agenda 1700 Showerbath
- Product Description
- Delivery & Returns
- Customer Reviews
The Carron Agenda will certainly make a statement in any bathroom or en-suite with its clean flowing curved frontage. This Carron Agenda bath has an overall length of 1700mm and is available in 700mm and 800mm widths (please choose from the dropdown menu). The Agenda is the perfect showerbath that can easily replace a standard bath without taking up any extra room. Looks beautiful when matched with the wrap-round shower screen (Additional cost).
- Available in Carron & Carronite
- 700mm or 800mm
- Looks Stunning with Showerscreen
| Product Code | 49-5831 |
| Length | 1700mm |
| Width | 700 or 800mm |
| Height | 540mm |
| Internal Height | 420mm |
| Material | Carron or Carronite |
| Warranty | 20 / 30 Years |
| Supplied With | – Carron Agenda Bath Only- Panels Available as Extra
– Showerscreen Available as Extra |
| Tap Holes | Undrilled |
Product Number: 8234M2
Here at Serene Bathrooms, we understand that your bathroom is one of the most important rooms in your house and any product purchased from us will be packaged and delivered with the utmost care.
Service is always number 1 on our list of priorities and with this in mind we will always aim to deliver your order as soon as possible.
Carriage for Mainland UK (excluding Highlands, Islands and some remote parts of Wales*)
| Small items | £4.95 |
| Large items | £9.95 |
Any order over £500.00 will be delivered free of charge.
* Please call 01767 640999 to confirm your location as boundaries will sometimes change depending on which carrier is used
